Todays Nepal
No1 Nepal's Complete News Sites

रवि लामिछानेले गरे तीन करोडले सलाम ठोक्ने यस्तो घोषणा

43

हरेक वर्ष सानोतिनो बाढीबाट समेत डुवानमा पर्ने सप्तरी हनुमानगर स्थित तिलाठी कोइलाडीमा रहेको मुशहरु बस्तीको अब मुहार फेरिने भएको छ ।

बस्तीका करीब ७७ परिवारको लागि न्युज २४ टेलीभिजनले डुवान,भूकम्प,हावाहुरीबाट बच्न सक्ने घरहरु निमार्ण सुर गरेपछि यो बस्ती अब सुविधा सम्पन्न भएको हो ।

२०७४ साउन २८ गते तराईका विभिन्न जिल्लासँगै महाकाली नदीमा आएको बाढीबाट कोइलाडीका ७७ परीवार घरबारविहीन बने । यस लगत्तै न्युज २४ टेलीभिजनको टिम सप्तरीनै पुगेर कार्यक्रम सिधा कुरा जनतासँग यहि बस्तीबाट सञ्चालन गरेको थियो ।

निकै न्युन आर्थिक स्थिति भएका मुसहरहरुका झुपडीहरु पानीमा डुबेका थिए । बस्ने घर,खाने अन्नपात,लाउने लत्ता कपडा सबै डुबे पछि राहतको भरमा सडकपेटीमा कष्टकर जीवन विताइरहेका मुसहरको अवस्था देखाएका थियो ।

रिपोर्टिङ पछि देश विदेशबाट धेरै दर्शकले हामी मार्फत सहयोग गर्ने इच्छा व्यतm गरेकै कारण न्युज २४ टेलिभिजन ले मुसहरहरुका लागि नयाँ घर निमार्ण गर्ने योजना अघि सारेको थियो । सोही बमोजीम पहिलो चरणमा सिधाकुरा जनतासँग टिम सहित प्राविधिक टोलीले स्थलगत मुल्याङकन तथा वास्तवीक पीडित पहिचान गरी बस्ती निमार्ण गर्ने घोषणा भएको थियो ।

बस्ती निमार्णको आर्थिक व्यवस्थापनको लागि न्युज२४ टेलिभिजन र जनता बैंकको सहकार्यमा विपत्ति राहात कोष सञ्चालनमा आयो । देश विदेशबाट ठुलो संख्यामा दर्शकहरुले व्यक्ति तथा सामुहिकरुपमा आर्थिक संकलन गरी यो खातामा रकम जम्मा गरे भने धेरै सहयोगदाताहरुले कार्यालयमै उपस्थित भएर रकम सहयोग गरे ।

बस्ती शिलान्यासको चरणसम्म आइपुग्दा विपत्ति राहातको कोष डेढ करोड बढि रकम संकलन भएको छ । बस्ती निमार्णमा प्राविधिक काम हेरिरहेको सिद्वार्थ डिजाइनरसका अनुसार प्रारम्भीक चरणमा ४२ ओटा घर निमार्ण गर्ने , ४ दुरमा फैलीएका हरेक घरमा २ कोठा र एक किचन सहित रहनेछन् ।

हरेक बर्ष डुबानमा पर्ने भएकाले हरेक पिल्लर जमिन मुनीनै ३ फिट फुटीङ हुनेछन् भने जमिना माथि डिपीसी गर्नुपुर्व ३ देखी ५ फिट सम्म पिल्लर रहनेछ ।

जसको कारण ३ देखी ५ फिट डुबानहुँदा सम्म पनि यि घर सुरक्षीत हुने छन् । यसपछि डिपीसी ढलान हुने छ । डिपीसी माथि इट्टा र सिमेन्ट वालुवाको पर्खाल ठडिने छ । पर्खालको बिचमा टाइ बिम हुनेछ । छाना पुर्व मेटल फ्रेम र जस्ताले छाना बन्ने छ ।उतm घरमा आधारभुत सुविधाहरु उपलब्ध हुने छन् ।

साथै डिपीसीको तल साना पशु चौपाया तथा हाँस कुखुर पाल्न समेत सक्नेछन् । यसरी बन्ने घर पछि कुनै कारण सार्नु परेमा पिटिङ झिकेर सार्न सकिनेछ । प्रारम्भीक चरणमा प्रति घर निमार्ण गर्दा ३ लाख ५० हजार बढि खर्च हुने छ । भने ४२ ओटा घरको लागि २ करोड बढि लाग्ने छ ।

यो बस्तीका सबै घर एउटै प्रकृतिका हुने भएकाले बस्ती नमुना बन्ने छ । स्थानीय डकर्मी सहित तालीम प्राप्त डकर्मीहरुले इञ्जिनयरको प्रत्यक्ष रोहवरमा घरहरु निमार्ण गर्नेछन् । चरणबद्व रुपमा घरहरु निमार्ण हुने छन् भने सबैघरहरु ८ महिना भित्र निमार्ण गरि हस्तान्तरण गर्ने न्युज २४ टेलीभिजनको योजना रहेको छ ।

(यो समाचार न्युज २४ टेलीभिजनको सहयोगमा तयार भएको हो )

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: